Rysunek dziecka a przemoc

Dziecko maltretowane fizycznie przez rodziców, lub innych dorosłych można poznać nie tylko znając objawy przemocy rodzinnej w zachowaniu i fizyczności dziecka, ale i w sposobie jego malowania.

Rysunek wykonany przez dziecko może nam powiedzieć bardzo wiele o tym, co się dzieje w jego domu. Jeden obrazek często nic nie znaczy, ale powtarzanie się w pracach rysunkowych dziecka określonych motywów, kolorów i kształtów może być znakiem przemocy stosowanej na nim przez rodzinę.Objawy, który powinny zaniepokoić:

 

-brak w rysunkach dziecka elementów roślinnych, zwierzęcych i ludzkich ( same domki, kształty, figury, kreski, ale brak w nim życia)
-domki bez drzwi wejściowych lub kraty w drzwiach i oknach
-namalowany obrazek często zamykany ciągłą linią, jakby "uwięziony"


-rysunki zupełnie nierealistyczne, prawie fantastyka
-kształty spłaszczone, rysowane z pozycji "żaby"

 

-ciemne kolory, wyczuwalny smutek rysunku, kolorystyka wręcz agresywna
-tematyka rysunków od fantastycznej po agresję, strach, wstręt a nawet obrzydlistwo

 


Zwracajmy uwagę na to, co robią dzieci czasem dają nam proste, jasne znaki, których często ze strachu lub niepewności nie bierzemy poważnie.

 

Nie traktujmy rysunku dziecka jako zła koniecznego i "pokazywania, jaki to ja jestem wredny". Dziecko nie musi być "wredne" .. dziecko może być bite.

 
Comments (5)
5 Friday, 06 June 2014 19:38
ktoś
"Dzieci złośliwie coś rysują"-czy ta osoba która to napisała, miała kiedykolwiek kontakt z dzieckiem? Rysunki dzieci to nie są jakieś głupie "obrazki", a ten kto tak twierdzi nie powinien przebywac z zadnymi dziecmi, ponieważ swiat dziecka to kredki, farby,misie i lalki i tylko poprzez wejscie w ten swiat mozemy poznac problemy dzieci. Oby jak najmniej tak nieczułych, pustych i tak bardzo "mądrych dorosłych" było wsród nas... Brak słów.
4 Thursday, 14 March 2013 14:19
Onna
A poza tym trzeba pamiętać, że dziecko zawsze może koloryzować... i kłamać:)
Więc rysunek rysunkiem, ale nie wolno też przyjmować go bezkrytycznie. Ja bym sie przy pierwszy obawach, że coś jest nie tak z obserwowanym dzieckiem postarała, żeby trafiło do jakies lekarza na "podpytanie". Nie wiem czy tym się zajmuje psychologia, neurologia, czy psychiatria, ale wg mnie lekarska opinia wazniejsza niż obrazki
3 Thursday, 11 March 2010 22:21
rolo
fakt, ale dobrze jest znać podstawowe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w takim dzieciecym rysunku. jednak sytuację rodzinną warto poznać blizej, czasami dzieci złośliwie coś rysują i potem wychodzi na to , ze rodzice są źli..
2 Wednesday, 10 March 2010 16:53
Monika
Analizować rysunki może osoba wyłącznie kompetentna - NIE WOLNO ANALIZOWAĆ POJEDYNCZEGO RYSUNKU - A ZBIÓR RYSUNKÓW, ponadto trzeba bardzo dokładnie znać sytuację rodziny danego dziecka.
1 Wednesday, 03 February 2010 20:43
hulaszczy
tylko dać kredki każdemu dziecku w szkole i czekać.. połowa chorych rodzin i patologii trafiłaby wreszcie do paki
Koniec kolejek do lekarzy!

Jak dostać się do każdego lekarza w 5 dni?
i nie płacić prywatnie za wizytę?

SPRAWDŹ TUTAJ.


domowa depilacja


Pomysł na wakacje z dzieckiem:
Znajdź miejsce na Czystejeziora.pl

Polecane

"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się - ze wszystkich sił tego, czego pragnie." - Paulo Coelho

"Dzieci najuważniej słuchają, kiedy mówi się nie do nich." - Eleonora Roosevelt