Zasiłek macierzyński a umowa na czas określony

Wiemy, że kobiecie, która jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony przysługuje płatny urlop macierzyński i urlop wychowawczy. A co w przypadku, kiedy podpisujemy umowę na czas określony ( z wyjątkiem umowy o zastępstwo) i w tym czasie zachodzimy w ciążę?

 

Spokojnie, prawo chroni kobiety ciężarne. Jeżeli czas umowy przekracza jeden miesiąc, a w dniu w którym umowa powinna wygasnąć ciąża przekracza czas trzech miesięcy to umowa zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu.

 

Po urodzeniu dziecka nie mamy prawa do urlopu macierzyńskiego ani wychowawczego ? jednakże przysługuje nam zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze. Czas zasiłku wypłacanego przez 20 tygodni, czyli pełne pięć miesięcy obejmuje nas, jeżeli urodzimy jedno dziecko.

 

W przypadku ciąży mnogiej czas wypłacania zasiłku macierzyńskiego jest proporcjonalnie wydłużany. Urodzenie dwojga dzieci- 31 tygodni, trojga- 33 tygodnie, czworga- 35 tygodni, pięciorga i więcej- zasiłek jest wypłacany przez 37 tygodni. Przykładowo podpisujemy umowę na okres wakacyjny, tj. od 1 czerwca do 31 sierpnia. W dniu, w którym umowa powinna wygasać pracownica jest w 16 tygodniu ciąży, czyli w czwartym miesiącu.

 

Pracodawca przedłuża z nią umowę do dnia porodu, czyli do początku stycznia następnego roku. Od dnia porodu przez okres 20 tygodni pracownica otrzymuje zasiłek macierzyński wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Jakie dokumenty są niezbędne aby otrzymać pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego? Podstawą jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia bądź karta ciąży pracownicy. Kolejnym dokumentem jest oryginał skróconego aktu urodzenia dziecka. Powinniśmy przygotować także kserokopię umowy o pracę oraz zaświadczenie pracodawcy jako płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.

 

E.Żabka-Adamski

 
Comments (2)
2 Tuesday, 12 January 2016 13:00
Kobza
a jak dzisiaj wyglaa kwestia zasiłków? wiadomo już coś o 500 zł na dziecko?
1 Monday, 28 January 2013 08:44
Alex
Trochę stare te informacje - wydaje mi się, że warto byłoby je nieco zaktualizować:) tylko taka uwaga z mojej strony
Koniec kolejek do lekarzy!

Jak dostać się do każdego lekarza w 5 dni?
i nie płacić prywatnie za wizytę?

SPRAWDŹ TUTAJ.


domowa depilacja


Pomysł na wakacje z dzieckiem:
Znajdź miejsce na Czystejeziora.pl

Polecane

"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się - ze wszystkich sił tego, czego pragnie." - Paulo Coelho

"Dzieci najuważniej słuchają, kiedy mówi się nie do nich." - Eleonora Roosevelt